Meteorologické pozorovania SHMÚ zostanú uchované pre ďalšie generácie. Radarové údaje sú dôležité aj pre klimatológov

Piql CEE
3 min readOct 1, 2020

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) je špecializovaná organizácia, vykonávajúca meteorologickú službu na národnej i medzinárodnej úrovni. Verejnosti sa najčastejšie dostáva do povedomia prostredníctvom meteorologických a hydrologických predpovedí a výstrah. Aj keď pod týmto názvom pôsobí iba od roku 1969, pokračuje v práci meteorologických a hydrologických služieb, ktoré pôsobili na území Slovenska približne od polovice 19. storočia. Už vyše 150 rokov sa tak u nás pravidelne monitoruje stav ovzdušia a vôd či popisujú deje v atmosfére a hydrosfére.

Podľa slov Vladimíra Raka, koordinátora obchodných aktivít SHMÚ, dáta doteraz ukladali rôznymi spôsobmi — od archivácie papierových denníkov pri pozorovaní, až po rôzne médiá ako CD, DVD, dátové pásky či disky.

Ako vznikla a prebiehala vaša spolupráca so spoločnosťou PIQL?

Vladimír Rak: “Spolupráca bola veľmi hladká. Najdlhšie trval výber vhodných údajov a ich prenos k spracovateľovi piqlFILM-u. Počas spolupráce sa nevyskytli žiadne problémy, ktoré by bolo potrebné riešiť. Zaujala ma vlastnosť, že archívne údaje sú do značnej miery čitateľné aj bez nutnosti mať špeciálne zariadenie. Stačí si nájsť zdroj svetla a pozrieť sa na začiatok alebo koniec filmu. Tam nájdete čitateľný popis o tom, aké sú tam informácie a ako ich získať späť. Rád by som uviedol ako príklad najstaršie jaskynné maľby, ktoré majú viac ako 40-tisíc rokov. Aj napriek svojmu veku ani v súčasnosti nemáme problém ich prečítať a hneď pochopíme význam vyobrazenia. Naopak, málokto z nás si ešte dokáže pustiť videopásku, na ktorej máme natočené najkrajšie okamihy spred pár rokov alebo prečítať disketu, na ktorej má uloženú databázu spolužiakov zo základnej školy. Práve túto “samopopisnosť” archívneho média považujem za kľúčovú pre dlhodobé uchovávanie informácií. Myslím si, že by mali byť takto uchované všetky významné umelecké diela a poznatky našej civilizácie, aby naši potomkovia o pár stoviek rokov nepovažovali o našu dobu za obdobie informačného temna, pretože budú mať problém s čítaním našej technológie.

Aký typ obsahu ste na piqlFilm uložili?

Marián Jurašek, vedúci odboru Dištančné merania SHMÚ: “Na piqlFILM sme uložili radarové údaje a databázu meteorologických pozorovaní. Radarové údaje sú vo forme georeferencovaných obrázkov. Po rozbalení archívov sa dajú hneď prezerať alebo načítať do webového rozhrania, vyvinutého na SHMÚ. Meteorologické pozorovania sú elementárne údaje, s ktorými meteorológovia a klimatológovia pracujú. Bez poznania predošlých podmienok sa nedá urobiť žiadna predpoveď, či už predpoveď počasia na pár dní dopredu alebo predpoveď vývoja klímy na Zemi, či v našej oblasti. Meteorologické pozorovania sú bodové merania a počet staníc je limitovaný, preto sa v meteorológii používajú aj plošné merania dištančnými metódami. K takým patria najmä údaje z meteorologických družíc a radarov. Údaje z družíc centrálne archivuje organizácia, ktorá zabezpečuje prevádzku meteorologických družíc, ale meteorologické radary sú prevádzkované na úrovni národných meteorologických služieb a každý si ich archivuje sám, teda aj SHMÚ. Týchto údajov je rádovo viac (stovky staníc vs. milióny obrazových bodov), preto vyžadujú veľkokapacitné úložiská údajov. A práve piqlFILM je vhodná alternatíva.

Viac informácií o archivácií dát sa dozviete na webovej stránke www.piql.com. V prípade, záujmu o archiváciu vašich dát, kontaktujte nás na telefónnom čísle: +421 918 802 434.

Tím Piql Slovakia

--

--

Piql CEE

Strengthen your DATA MANAGEMENT and DATA SECURITY #futureproof