Zničené historické budovy zachované pre ďalšie generácie

Piql CEE
4 min readJan 20, 2021

Ako už napovedá ich názov, Pamiatkový úrad SR so svojím archívom zastupuje funkciu ochrancu pamiatkového fondu na našom území. Jeho zástupcovia si našťastie už pred rokmi začali plne uvedomovať dôležitosť digitalizácie archívnych dokumentov, ktoré majú pod svojou správou. Archív Pamiatkového úradu SR sa tak digitalizácii venuje systematicky od roku 2006. Začínali ako jedna z prvých pamäťových inštitúcií na Slovensku, prvé práce súviseli so skenovaním najstarších obrazových dokumentov (fotografií, diapozitívov, sklenených negatívov, plánov a grafík) ukladaných vo formátoch JPG a TIFF. Postupne k nim pridali najstaršiu spisovú agendu z činnosti pamiatkových orgánov na Slovensku z rokov 1919–1950 vo formáte PDF. Tak, ako aj iné pamäťové inštitúcie však postupom času riešili dilemu ako zdigitalizované údaje uchovať na čo možno najtrvácnejšom nosiči. V Pamiatkovom úrade SR sa preto rozhodli archivovať tie dokumenty, ktoré považujú za najvýznamnejšie pre budúce generácie na unikátnom piqlFilme.

Ako vznikla a prebiehala spolupráca s Piql Slovakia?

Martina Orosová: “O firme Piql a ich technológii dlhodobého uchovávania digitálnych a analógových záznamov som vedela už dávnejšie z ich prezentácie na konferencii venovanej digitalizácii v pamäťových inštitúciách. Spočiatku som tejto metóde úplne nerozumela. Zásadné bolo preto osobné stretnutie s pánom Hodinkom, ktorý nám podrobne vysvetlil podstatu technológie a názorne predviedol celý proces. Keď nám ponúkol možnosť vyskúšať si zálohovanie na piqlFilm, rozhodovanie bolo jednoduché a s nadšením sme súhlasili. Ostávalo už len presvedčiť vedenie Pamiatkového úradu SR, aby sme sa testovacieho projektu zúčastnili. Po podpise spolupráce sme začali s výberom údajov na zálohovanie. Spolupráca prebiehala v priateľskej a otvorenej atmosfére, pri osobných stretnutiach aj v elektronickej komunikácii. Po úvodnej prezentácii projektu, ktorú nám poskytol pán Hodinka, sme si dohodli konkrétne postupy ďalšej spolupráce. Našou úlohou bolo vybrať vhodný obsah na piqlFilm, nahrať ho na externý disk a poskytnúť ho firme Piql na ďalšie spracovanie. Samozrejme, po predchádzajúcom vybavení písomného súhlasu s použitím dát Pamiatkového úradu SR. Po pár dňoch sme dostali správu, že naše dáta sú nahraté na piqlFilm, o čom sme sa osobne presvedčili pri kontrole filmových pásov priamo na čítacom zariadení vo firme Piql. Posledným milým bodom spolupráce bolo odovzdanie filmov Pamiatkovému úradu SR. Na technológii piqlFilm sa mi, laicky povedané, najviac páči, že ide o hmatateľné médium, ktoré možno fyzicky uchopiť do ruky a vidieť očami. Technológie, ktoré pracujú s prenosnými dátovými nosičmi sú veľmi zraniteľné, nespoľahlivé, vyžadujú si neustále konvertovanie na modernejšie nosiče a čitateľné formáty, čo ani nie je možné bez súčasnej zmeny čítacieho zariadenia. Cloudové úložiská sú zase virtuálna a zmyslami neuchopiteľná alternatíva, absolútne závislá od aktuálnych informačných technológií, bez ktorých je aj využívanie dát nemysliteľné. Vďaka tomu, že piqlFilm umožňuje zaznamenanie a uchovanie digitálnych aj analógových dát, ako aj informácií o prístupových kódoch, je absolútne prevratnou a s inými súčasnými možnosťami neporovnateľnou metódou.

Aký typ obsahu ste uložili na piqlFilm?

Martina Orosová: “Pre piqlFilm sme vybrali časti fondov a zbierok, ktoré považujeme za najvýznamnejšie. Tie dokumentujú ochranu pamiatok na celom území Slovenska v 20. storočí, unikátnym spôsobom zaznamenávajú podobu a stav pamiatkových objektov v minulých desaťročiach. Niektoré záznamy sú o to vzácnejšie, že zachytávajú historické budovy, ktoré už neexistujú. Výhodou nášho archívu je, že väčšina archívnych fondov a zbierok je sprístupnená v elektronicky spracovaných inventároch, ktoré tvoria súčasť archívneho informačného systému. Preto sme k samotným digitálnym objektom mohli pridať aj tabuľky archívnej databázy s podrobnými údajmi o naskenovaných dokumentoch. Tým sú informácie pre budúceho užívateľa komplexné. Popri digitalizácii 2D objektov, akými sú archívne dokumenty, sa Pamiatkový úrad SR ako riešiteľ národného projektu Digitálny pamiatkový fond, venuje aj digitalizácii 3D objektov, čiže samotných nehnuteľných a hnuteľných pamiatok (kostolov, hradov, kaštieľov, meštianskych domov, ľudovej architektúry a pod.). Odbor digitalizácie a grafickej dokumentácie vybral pre zálohovanie na piqlFilm ukážky digitalizácie vzácnych sakrálnych objektov a ich umeleckého zariadenia a tiež pamätník padlým sovietskym vojakom v druhej svetovej vojne. Výstupy 3D digitalizácie tvoria rôzne počítačovo náročne spracované formáty (mračno bodov, ortofotomapy, 3D panorámy, videá, polygonálne modely, výkresy).

Ako ste riešili dlhodobé uchovávanie dát doteraz a čo by podľa Vás malo zostať ešte uchované v tejto podobe (na piqlFILM-GO) pre ďalšie generácie?

Martina Orosová: “Problém dlhodobého uchovávania digitálnych údajov je ešte náročnejší ako samotná digitalizácia. Obrovský objem digitálnych dát a metadát je problém spracovať a uložiť tak, aby boli aj v budúcnosti prístupné pre používateľov. Situáciu sťažujú aj nevyjasnené požiadavky na samotnú digitalizáciu a tvorbu metadát, pričom na Slovensku v zásade chýba zastrešujúci odborný orgán, ktorý by usmerňoval a koordinoval jednotlivé pamäťové inštitúcie, a ktorý by po všetkých stránkach zabezpečoval prevádzku dátového úložiska. Preto sme zálohovanie a ukladanie digitálnych dát vznikajúcich v Pamiatkovom úrade SR riešili najprv napaľovaním na prenosné nosiče, na externé disky, na magnetické pásky na lokálnom serveri a nakoniec uložením na lokálnom cloude. Výstupy Digitálneho pamiatkového fondu sú okrem toho uložené v Centrálnom dátovom úložisku v Univerzitnej knižnici v Bratislave. Ani jedna z týchto možností však nie je zárukou skutočne trvalého, resp. dlhodobo bezpečného uloženia digitálnych objektov, a najmä ich praktického využívania nielen v súčasnosti, ale aj v ďalekej budúcnosti. Kultúrne dedičstvo je aj v súčasnosti neustále ohrozované nielen vojnovými konfliktami, prírodnými katastrofami, vandalizmom a terorizmom, ale aj nezáujmom, nepozornosťou a zanedbávaním ochrany zo strany vedúcich predstaviteľov štátnej správy a samosprávy, ako aj samotných pamäťových inštitúcií. Napriek tomu, koľko úsilia, energie a financií sa venovalo na digitalizáciu slovenského kultúrneho dedičstva v projekte Europeana, výstup v podobe portálu Slovakiana nie je uspokojivý. Znepokojujúce sú predovšetkým informácie o problémoch s dlhodobým uložením zdigitalizovaného kultúrneho dedičstva vzniknutého počas projektu OPIS II. Preto by mala byť čo najskôr komplexne a odborne riešená najmä problematika dlhodobého uloženia doteraz vytvorených digitálnych objektov. Uloženie zdigitalizovaného kultúrneho dedičstva Slovenska v Arktickom svetovom archíve by malo byť pre Slovensko otázkou cti a prestíže.

Viac informácií o archivácií dát sa dozviete na webovej stránke www.piql.com. V prípade ak by ste mali záujem o archiváciu vašich dát, môžete nás kontaktovať pre konzultáciu taktiež aj na telefónnom čísle: +421 918 802 434.

Tím Piql Slovakia

--

--

Piql CEE

Strengthen your DATA MANAGEMENT and DATA SECURITY #futureproof